top of page

Příprava na focení

Jak se na focení připravit

U všech typů focení platí to samé:

Celkové ladění oblečení má velký vliv na výslednou fotku. Oblečení volte ideálně bez nápisů, obrázků a výrazných vzorů. Neutrálními barvami nic nezkazíte, hezky vypadají jemné pastelové tóny: bílá, smetanová, béžová, sv. růžová, sv. modrá, tyrkysová, mint, lila, meruňková apod...

Na fotkách vypadají krásně i výraznější barvy jako vínová, hořčicová, tmavě zelená, petrolejová, různé odstíny oranžové, červené, žluté, zelené atd. Krásně rozsvítí fotku a to v každém ročním období. Pokud je tedy máte rádi (tak jako já), určitě se jich nebojte. Někdy stačí v této barvě i doplněk: čepice, šála, klobouk, motýlek, čelenka, mašle apod. Černá barva je určitě krásná pokud je na zajímavých šatech nebo se hodí k určitému typu focení. Pokud je to možné, tak je lepší se jí na běžných foceních vyvarovat.

Na rodinná jarní / letní focení budou vypadat hezky různé košile, halenky,  basic trička, šaty, kalhoty,  kraťasy, sukně atd.. V podzimních a zimních měsících je zase ideální volit různé huňaté svetry, teplé šaty, šály, čepice, kabáty, rukavice apod… Nebojte se doplňků a detailů v oblečení, věnečky a čelenky pro holčičky beru na focení vždy sebou a jsou připraveny k dispozici na výběr. Dejte prosím pozor na oprýskaný lak na nehtech a různé dětské tetovačky.

V ateliéru často fotíme naboso, proto počítejte i s touto variantou jak u dětí tak u dospělých. A pamatujte-ve výsledku je to o vás samotných, takže nejlepším doplňkem je krásný úsměv a dobrá nálada, pak jde vše samo.

How it Works

Jednotlivé focení

Rekvizity pro focení dětí

Rodinné a dětské focení

Pokud spolu fotíme v ateliéru probíhá focení většinou rychleji maximálně do hodiny, děti bývají více unavené a nevydrží tolik pózovat na jednom místě. Ideální je tedy mít vše připraveno co nejvíce dopředu smyté tetovačky, lak na nehtech u holčiček, můžete přijet již oblečení ve kterém se budete fotit-alespoň z části. Počítejte s tím, že se většinou fotíme na boso, proto dětem dávejte spíše ponožky, které jdou snadno sundat než punčošky. Pro holčičky mám k zapůjčení množství čelenek a věnečků. Sebou můžete vzít oblíbenou hračku vašeho dítěte na odreagování. Focení venku je pro děti většinou snadnější, mohou se volně pohybovat v přírodě a nemusí tolik zůstávat na jednom místě. Zvažte tedy jak je vaše dítko akční a v jakém věku se právě nachází. Obecně kolem dvou let je nejnáročnější věk na focení a spolupráci. Nejlepším pomocníkem je potom dobrá nálada a vše jde samo.

Newborn a lifestile focení

Pokud  fotíme u vás doma  beru si veškeré oblečky a rekvizity pro miminko sebou. Stačí tedy připravit oblečení pro vás a případně sourozence, doporučuji volit světlé jemné pastelové tóny barev. Tmavým barvám jako černá a fialová je lépe se vyvarovat. Nemusíte se bát i výraznějších tónů jako je vínová, hořčicová, oranžová nebo zelená- fotku krásně rozsvítí. Na focení v ateliéru si sebou prosím nezapomeňte vzít svačinu, pití a případně jídlo pro děťátko. Dále dudlíček, pokud ho používáte. Doba focení může být delší a to 2-4 hodiny.  Vše se odvíjí podle nálady miminka. Pokud sebou máte staršího sourozence, je vhodné pro něj vzít nějakou zábavu, třeba ve formě nahrané pohádky na tabletu apod.

Těhotenské a párové focení

Na těhotenské focení volte oblečení ve kterém je vidět bříško, vhodné jsou tedy různé úpletové nebo obepnutější šaty.  Sebou si můžete vzít věci pro miminko, které budete chtít mít na fotce, obrázky z ultrazvuku, botičky apod. Na párové focení je vhodné se s partnerem barevně sladit, ve všem vám ráda poradím.

Portrétní focení

Oblečení a líčení společně domluvíme podle typu focení. V případě včasné domluvy (cca 2-3 měsíce dopředu) mohu zajistit vizážistku a kadeřnici v jednom, určitě tuto variantu zvažte, protože to za výsledný efekt na fotce opravdu stojí.

Nemusíte se ničeho bát, veškerým focením vás provedu a užijete si krásný den sama pro sebe.

 

Nejčastější dotazy pro focení
Faq

Otázky a odpovědi

Vybrané otázky a odpovědi k jednotlivému focení

 • Objednám se na focení, co se děje potom?
  Pár dní před focením vás kontaktuji a potvrdíme si domluvený datum a čas, upřesníme si místo kde budeme fotit.
 • Kde nejčastěji fotím?
  Místa na focení vybírám dle aktuálního ročního období. Mám svá oblíbená místa kde pravidelně fotím, vše je v okolí mého působiště a na všem se společně domluvíme.
 • Co když je špatné počasí?
  Pokud vyloženě neprší a je třeba jen pod mrakem bez sluníčka, tak se toho nemusíte bát a určitě focení nemusíme rušit. Fotky jsou o vás, vašem příběhu a nezáleží na tom jestli svítí sluníčko nebo ne, i když samozřejmě sluníčko je na fotkách krásné. V zimě se stačí třeba více obléci a zachumlat do svetrů, šály nebo kabátku. Nenechám vás dlouho mrznout a budeme rychle hotoví. V případě deště můžeme fotit v ateliéru nebo focení přesuneme na jiný termín.
 • Co když se děti špatně vyspali, nemají náladu (platí i v případě tatínka/partnera)
  Nemusíte se obávat, focením vás provedu, vše probíhá v klidu a pohodě, nepospíchám a na děti netlačím, snažím se je odreagovat... Troufám si říci že za léta focení se nestalo, že se nám nepovede nic nafotit ani u hodně nespolupracujících dětiček a mnohdy se chtějí vracet samotní tatínci, kterým se původně vůbec fotit nechtělo :-)
 • Jsme nastydlí, máme se jít fotit?
  Pokud se kdokoli z rodiny necítí dobře, má teplotu a to i zvýšenou, kašel nebo rýmu je určitě focení lépe přesunout než lámat přes koleno... Na fotkách je to potom stejně vidět, určitě se společně domluvíme a vymyslíme jiný termín. Vzhledem k tomu, že fotím miminka je i pro mne důležité zůstat zdravá a ničím je případně neohrozit.
 • Mám si vybrat focení venku nebo v ateliéru?
  Záleží na tom jakou máte představu o výsledných fotkách. Focení venku je určitě lepší pro živější dětičky, velké rodiny a příznivce fotek v přirozeném světle, já sama ho mám nejraději. Pokud ale počasí nepřeje můžete volit focení v ateliéru, kde připravuji různé scény jako např. vánoční a jarní než začíná teplejší sezóna focení venku. Fotit portréty můžeme třeba klidně i u vás doma, stejně jako miminko. Ráda za vámi přijedu.
bottom of page